Na čo myslieť pred tvorbou, či zmenou web stránky?

Tvorba web stránky - River Valley

Tvorba web stránky nie je len o estetike a dizajne – aj keď práve to sú atribúty, ktoré si predstavíme ako prvé. Chceme svojich klientov a zákazníkov zaujať, ale úspech webovej stránky ovplyvňuje rad faktorov, na ktoré sa musíte zamerať ak chcete úspešný a efektívny web pre svoj produkt alebo službu. Tieto pravidlá platia pri tvorbe webovej stránky od nuly, ale aj pri zmene a vylepšovaní už existujúcej webovky.

Jasne definované ciele web stránky

Pred začatím akejkoľvek tvorby alebo zmeny web stránky je nevyhnutné mať jasne stanovené ciele (konverzie). Tieto ciele by mali byť konkrétne, dosiahnuteľné, relevantné a merateľné. Či už je cieľom zvýšenie dopytov, množstva nákupov, alebo zlepšenie užívateľskej skúsenosti, či zvýšenie návštevnosti webu, ich stanovenie vám poskytne jasný smer pri postupe tvorby vašej novej web stránky.

Analýza cieľovej skupiny a konkurencie webu

Dôležitým krokom pred tvorbou alebo zmenou web stránky je pochopenie vašej cieľovej skupiny a konkurencie. Musíte vedieť, kto sú vaši potenciálni zákazníci, čo ich zaujíma a aké sú ich potreby. Zisťujte čo najviac o ľuďoch, ktorým ste už svoj produkt alebo službu predali a prispôsobujte obsah a dizajn ich preferenciám. 

Zároveň analyzujte konkurenciu, umožní vám to identifikovať ich silné a slabé stránky a učiť sa z ich úspechov a chýb. Popritom sa môžete zamerať na aktuálne trendy, ktoré vašej konkurencii fungujú a to nielen na lokálnej, ale na globálnej úrovni. 

Optimalizácia pre vyhľadávače – SEO

Optimalizácia pre vyhľadávače (SEO optimalizácia) je jedným z hlavných faktorov pre úspech vášho webu. Pred tvorbou web stránky sa uistite, že beriete do úvahy kľúčové slová, meta popisy, značky, URL adresy. To zabezpečí, že vaša stránka bude lepšie indexovaná vyhľadávačmi a ľahšie nájdená vašimi cieľovými zákazníkmi. Pozor na stratu už získaných pozícií vo vyhľadávačoch. Online svet je veľmi dynamický a trvalý zisk zabezpečíte iba ak sa budete o webovú stránku a jej propagáciu pravidelne starať.

Užívateľská skúsenosť 

Užívateľská skúsenosť je kľúčovým faktorom pri udržaní návštevníkov na vašej stránke a pre získavanie konverzií. Pred tvorbou alebo zmenou web stránky premýšľajte o:

  • navigácii na stránke – ako jednoducho nájdu užívatelia informácie, ktoré hľadajú,
  • rýchlosti načítania stránky – ak sa stránka načíta pomaly, môžu užívatelia stratiť trpezlivosť a kliknúť na inú webovú stránku,
  • responzivite – ako sa zobrazuje vaša stránka na rôznych zariadeniach (notebook, mobilný telefón),
  • užívateľsky prijateľnom rozhraní – myslite predovšetkým na vkus a pohodlie vašich potenciálnych klientov.
Tvorba web stránky - River Valley

Obsah webovej stránky

Obsah je kráľom. Pred tvorbou alebo zmenou web stránky premýšľajte o tom, aký obsah je relevantný pre vašu cieľovú skupinu. Aké informácie hľadajú? Aké produkty chcú kúpiť? Aké služby im viete ponúknuť? A hlavne – ako môžete obsah prezentovať zrozumiteľne, jednoducho, jasne, a zároveň zaujímavo a atraktívne. Zabezpečte, aby bol obsah pútavý, informatívny a hodnotný pre vašich návštevníkov.

Analytické nástroje na webovej stránke

Nakoniec, nezabudnite na implementáciu analytických nástrojov ako Google Analytics, aby ste mohli sledovať výkonnosť vášho webu a získavať dôležité údaje o správaní návštevníkov. Tieto údaje vám umožnia vyhodnotiť úspech vašej stratégie a identifikovať oblasti na zlepšenie. Pre ďalšiu prácu s nastavením značiek, kampaní,  konverzií a podobne odporúčame aj aplikáciu nástroja Google Tag Manager. 

Skôr, ako začnete tvoriť alebo upravovať svoju webovú stránku, sa uistite, že máte stanovené jasné ciele a poznáte svoju cieľovú skupinu. Ďalšími krokmi sú optimalizácia stránky pre vyhľadávače (aby ju potenciálni zákazníci našli v mori iných stránok), zlepšenie užívateľskej skúsenosti, tvorba hodnotného obsahu a implementácia analytických nástrojov. Takto budete mať istotu, že vytvoríte úspešnú a efektívnu webovú stránku.

Tags

Podobné články

Kontaktujte nás

Staňte sa naším partnerom vo svete digitálneho marketingu.

Radi Vám zodpovieme na všetky otázky a pomôžeme Vám vybrať tie správne služby – na mieru pre Vás.

Výhody spolupráce s River Valley
Čo bude nasledovať?
1

Telefonický kontakt

2

V prípade potreby dohodneme online/offline stretnutie

3

Pripravíme návrh spolupráce  

Náplánujte si bezplatnú konzultáciu